Maine Coon v tejto dobe najrozšírenejšia ušľachtilá mačka

SK  EN
mainska-myvalia-macka Mathew's Club, SK

Pár slov o tom, prečo práve
Maine Coon - Mainská mývalia mačka,

alebo mačka ako taká.


Žijeme v hektickej dobe, plnej stresov, máme málo času na priateľov , na koníčky, naháňame sa .... Ľudia sa menej stretávajú osobne – SMS-kujeme, mailujeme, chatujeme - a začína sa prejavovať učitý „kontaktno - spoločenský deficit“. Práve túto „medzeru“ vie mačací spoločník, ak aj nie celkom vyplniť, tak určite zmenšiť.

Mačka je ideálny spoločník, lebo si neuzurpuje človeka ako pes, ani nemá vysoké časové nároky – netreba ju napríklad venčiť, rešpektuje vaše pracovné vyťaženie a keď máte Home Office, tak vám bude usilovne asistovať. Starostlivosť o ňu bez problémov zvládne skoro každý, nepotrebuje špeciálny výcvik. Má schopnosť vycítiť momentálnu náladu človeka a keď jej dáte možnosť, tak vám pomôže zbaviť sa stresu a napätia. Mačka je výborná voľba pre ľudí so zníženou pohyblivosťou, pre ktorých by bolo napríklad venčenie a výcvik psíka problematické.

Mačka vôbec nie je hlúpa. Veľmi rýchlo pochopí čo je, alebo nie je dovolené, hoci neposlúcha na povely ako pes. Ak by sa inteligencia hodnotila podľa čistotnosti – tak mačka je ďaleko pred psom. Mačiatka majú chodenie na toaletu zvládnuté už okolo 4 týždňov ich veku bez toho, aby bola pošpinená dlážka.
Príchod mačiatka do rodiny nie je záťažou, lebo mačiatko od chovateľa odchádza socializované, má osvojené hygienické návyky, je vakcinované, je naučené na škrabadlo, takže neničí nábytok.

Sú určité rozdiely medzi plemenami a aj mačacími jedincami ako takými. Treba sa zamyslieť nad tým, aký spoločník by vám vyhovoval. Ak hľadáte mačku, ktorá sa vie hrať aj vo vysokom veku, ktorá vám bude asistovať pri domácich aktivitách, ale aj rešpektovať, keď sa jej práve nemôžete na 100% venovať , ale pribehne, keď sa necítite dobre , nie je veľmi náročná na „údržbu“ a má aj atraktívny vzhľad – vtedy je ideálny Maine coon.

Mainská mývalia mačka patrí medzi jedno z najväčších mačacích plemien. Hovorí sa im nežní obri a je to naozaj pravda. Vedomí si svojej mohutnosti nemajú potrebu to dokazovať inak ako svojou prítomnosťou. Nevyhľadávajú konflikty a radšej sa stiahnu, ako by mali zaútočiť. Vychádzajú veľmi dobre s ostatnými členmi domácnosti – viac či menej chlpatými.

Nemám rada označenie „kočkopsy“, alebo „mačkopes“. Predsa, keď niekto chce mať psa, nebude si obstarávať mačku. Dokážu sa naučiť rôzne kúsky – aportovať loptičky, radi hrávajú floorball – ako brankári sú neprekonateľní. Hravosť im zostáva do vysokého veku. Milujú ľudskú spoločnosť a dávajú to najavo takým elegantným spôsobom. Nebudú sa vám obtierať o nohy, ale budú všade, kam sa pohnete. Keď mi robia spoločnosť pri PC, tak mám pocit, že v minulom živote bola väčšina z nich IT-čkármi. Ískanie v ich srsti pôsobí priam terapeuticky – je to veľmi príjemné. Ak ste mali ťažký deň, je ideálne nájsť si chvíľku na hranie sa s nimi. Mojkanie, hladenie .... po chvíli cítite, ako napätie povoľuje.

Priznávam, že ma očarili (alebo mi počarili ?) títo chlpáči.


aktuality a novinky

Maine Coon
09.
05/2022
Nie len o mačkách ☺

Táto úvaha nie je len o mačkách. K jeho napísaniu ma priviedol nemačací príspevok. Mám určité "daily routine “ – ráno si...

17.
04/2022
Ečkari rastú ....

 ... a ja som si konečne sadla k PC a dala ich na webku  Začínajú to byť riadni výmyselníci. Už začínajú kočkohrádky...

26.
03/2022
Sedmorčatá, alebo naši Ěčkari

 Narodili sa nám mačiatka. Jasminisha – Julinka a Yanis sú rodičmi. Pre Juli sú to jej prvé mačiatka  a hneď to bola riadna...

08.
02/2022
❤ Ruka chovateľa ❤

 Ruka chovateľa je ruka, ktorá upokojuje matku pri pôrode ... Je to ruka, ktorá hladí jej bruško, aby vedela, že nie je sama, aby bola...

30.
09/2021
Jasminisha - Julinka

 Urobila som si neplánovaný výlet do Ruska ☺ Teda nie celkom, len tak virtuálne, ale "priniesla" som krásnu mačičku ♥Jasminisha Olimpian*RU Už...