22.
08/2013

Trip to Zürich ...

 .... alebo správnejšie "Reise nach Zürich". Zürich je krásne mesto, usporiadané, čisté a najlepšie sa dohovoríte po nemecky - preto Reise ☺. Ľudia sú nesmierne milí, ochotní poradiť a usmiaty - to je asi najmarkatnejší rozdiel oproti Bratislave. Historické centrum nie je veľké, dá sa prejsť pešo. Vládne tu pohodová atmosféra a malý ženský postreh - nosí sa tu neokukaná, ležérne elegatná móda.

Prvý dojem - bicykle. Dobre čítate, bicykle. Sú všade a počíta sa s nimi - špeciálne, niekde aj poschové stojany sú všade. Tak ako v Ríme kraľujú mopedy, v Zurichu sú to bicykle - pre mňa sympatickejšie, ekologickejšie. Potom sú to lodičky, člny.

Maine Coon - mainská mývalia mačka - www.maine-coons.sk Maine Coon - mainská mývalia mačka - www.maine-coons.sk Maine Coon - mainská mývalia mačka - www.maine-coons.sk

Rieka - neuveritľne čistá, vidíte kamene na dne. Vytvára úžasnú atmosféru. Domy, promenády končia priamo pri rieke. Nie je tam nábrežie ako ho poznáme my. Je to podobné ako v Benátkach - našťastie tam chýba ten smrad. Rieka sa volá Limmat a vyteká z Zürišského jazera. Od jazera po hlavnú stanicu premáva v pravidelných intervaloch loď. Stačí, keď sa postavíte na mólo kdekoľvek na trase a loďka vás "naloží".  Popri rieke sú pôvodne cechové domy - dnes prerobené na obchodíky, kaviarničky.

Maine Coon - mainská mývalia mačka - www.maine-coons.sk Maine Coon - mainská mývalia mačka - www.maine-coons.sk Maine Coon - mainská mývalia mačka - www.maine-coons.sk

Boli sme pozrieť aj po pomiatkach. Kostoly sú otvorené väčšinou celý deň, každý má inú atmosféru. Grossmünsterský chrám je vraj naväčší a najznámejší Zürišský kostol. Má takú zvlášnu atmosféru. Mne sa najviac páčil Fraumünster - gotická bazilika.. Sú v ňom okná s vitrážou, ktoré robil rusko-francúzsky umelec Marc Chagall a dodávajú kostolu neopakovateľnú atmosféru.  Zaujímavý je aj Wasserkirche, neskorogotický kostol, ktorý  bol pôvodne na ostrove, od roku 1634 prvá mestská knižnica.

V Zürichu sme boli iba jeden deň, vrátila som sa plná pozitívnych dojmov a s krásnym mačiatkom. To bol hlavný dôvod na tento výlet - priniest si domov strieborné prekvapenie Spacetiger’s Angelsurprise - slečnu mainskej mývalej mačky. Viac o nej v rubrike: Mačky - moje krásky.