Maine Coon niekoľko faktov - Niečo o plemene, alebo pár dobrých rád

Maine Coon - mainská mývalia mačka - www.maine-coons.skPlemeno maine - coon dospieva pomerne dlho. Na to, aby z mačiatok vyrástli takýto krásavci potrebujú čas, niekedy aj tri roky.
Veľmi dôležitá je výživa. Po celý život, ale najmä v mačiatkovskom veku. Mačiatka majú veľmi dobrý apetít, sú to také malé pirane ☺ Popri kvalitných kitten granulkách odporúčam dávať predmrazené hydinové, alebo hovädzie mäso (na kŕmenie zohriate na izbovú teplotu), tvaroh, pribináčika, občas vaječný žĺtok. Postupne presť na junior granulky. Surovým mäsom kŕmim aj dospelákov, tak isto im dávam aj občas tvaroh, jogurt. Rybu treba tepelne upraviť, preto radšej kupujem konzervy - je to menej pracné a výber je dobrý.

Starostlivosť o srsť. Je dobré už  mačiatka učiť na pravidelné prečesávanie. Výstavná úprava mačky to nemusí byť, ale upravená mačka je predsa len krajšia a čím viac srsti vyčešete, tým jej menej bude po byte ☺ V období presrsťovania (jar, jeseň)  treba česať dôkladnejšie, aby sa vyčesali odumreté chlpy a nerobili sa dredy. Vtedy kefa nestačí, treba hrbeňom dôkladne až od korienkov. Kúpanie nie je potrebné, ale ja zvyknem raz za dva-tri mesiace okúpať celý mančaft. Vykúpaná mačka je krásna.
Pri kocúroch treba dávať pozor aj na chvost. V obodobí puberty sa začne pri koreni dosť mastiť, preto je ho treba min. raz denne pudrovaťa prečesávať, aby sa zbavil mazu. Používať iné prostrietky sa mi neosvedčilo, dokonca mám info od chovateľov, že čím "účinnejší" odmasťovač sa použije, tým je mastenie intenzívnejšie.