Rôzne info nielen pre chovateľov - Zdravie vs potrava

Nie je tajomstvom, že zloženie potravy má vplyv na zdravotný stav. Ako u ľudí, tak aj u zvierat. Koľko ľudí toľko chutí a koľko chovateľov, toľko názorov ☺ Tak ako všetko podlieha rôznym trendom, tak aj to čo dávame našim miláčikom. Sú chovatelia čo preferujú kŕmenie výlučne granulami, alebo iba mäsom, alebo aj aj.


Naše mačky pochádzajú z divoko žijúcich mačkovitých šeliem. Hoci ich domestikácia je niekoľkotisícročná, genetické rozdiely medzi nimi a divokými šelmami sú minimálne. Sú to mäsožravce a k ich výžive patrí predovšetkým mäso. V divočine konzumujú ulovenú korisť takmer celú – to znamená, že aj vnútornosti, kde sú natrávené rastliny čím získavajú potrebné ďalšie živiny ako vitamíny, minerálne látky stopové prvky, ale aj balastné látky.


Pri kŕmení si teba uvedomiť, že mačka potrebuje krmiva asi 2% svojej hmotnosti. Pretože aj tu sú rozdiely v metabolizme, tak konkrétnu dávku pre konkrétnu mačku upravíme podľa toho či priberá, alebo chudne.

Granule – pri výbere vhodného typu granúl je potrebne zistiť zloženie a zvážiť pre akú skupinu granule kupujeme(mačiatka, dorast, seniori... zdraví, chorí ....). Aj tu platí, že za málo peňazí málo muziky v našom prípade nízky podiel mäsa, vitamínov a vôbec potrebných živín. Tu si dovolím upozorniť, že mäso a zložka živočíšneho pôvodu nie je to isté. Nebudem tu preferovať konkrétnych výrobcov, značku – svoj prieskum si urobí každý sám.

Granule prémiových a vyšších rád obsahujú odporúčanú dávku všetkých potrebných živín. Niektorí výrobcovia majú aj špeciálne rady, diéty – napríklad light (pre obézne mačky), urinal (pre mačky s urinálnymi problémami) , pre mačiatka, juniorov, adult a adult +, pre kastrátov a pod.

Výhoda pri kŕmení granulami je, že pre chovateľa je to najmenej pracné kŕmenie a zvieratá dostanú krmivo s optimálnym zložením.

Kŕmenie surovým mäsom – je pre mačky ako mäsožravce asi najprirodzenejšia forma. Keď sa rozhodnete pre tento variant, treba si uvedomiť, že – ako som spomenula v úvode – mäsožravce konzumujú ulovenú korisť takmer celú. V prípade, že chceme kŕmiť surovým mäsom, nemôže kŕmiť výlučne mäsom. Je treba zostaviť pestrý jedálniček. Potravinová skladba by mala byť: 60% mäso, 15% kosti, 10% vnútornosti a 15% zelenina.

Je vhodné stravu dopĺňať o výživové doplnky s obsahom minerálov a vitamínov, balastných látok.

Na záver by som chcela zdôrazniť, že nech je vaša snaha o naj stravovanie vášho miláčika akokoľvek prešpekulovaná, posledné slovo majú aj tak oni ☺ Mačku nedonútite zožrať čo sama nechce.  Ak je zvyknutá od chovateľa výlučne na granule, tak prechod na mäso musí byť postupný, aby ste sa vyhli gastrointestinálnym problémom ( napr.hnačka), ktoré môžu byť pre mačku až život ohrozujúce.

Ak vami ponúkanú potravu mačka odmieta, tak jej treba dať to čo žerie. Najmä u mačiatok a mladých jedincov je dôležité, aby žrali niekoľkokrát denne. Maine-cooni potrebujú výdatnú potravu, aby mali z čoho budovať to mohutné telo. Možno časom ich presvedčíte ... ☺

Mne sa osvedčilo kŕmiť kombinovane – granule majú k dispozícii celý deň a raz denne dostávajú surové mäso a vitamínové pasty.

Pozor! Aj krátka hladovka môže spôsobiť u mačky rozpad pečene - mačka nie je pes, ktorému krátka hladovka neublíži. Lipidóza pečene je fatálny stav – patologické ztučnenie pečenie, ktorého príčinou môže byť nevhodná potrava – radikálne diéty, nedostatok bielkovín, nadbytok tuku, nedostatok karnitínu, arginínu ... hladovka!  Mačka má vysoké nároky na prísun proteínov.  Proteíny obsahujú aminokyseliny, ktoré mačka využíva pri glukoneogenéze, ktorá prebieha v pečeni a je hlavným zdrojom glukózy u mačiek.  Tento proces je aktívny u hladných aj sýtych mačiek. Preto ak mačka neje, využíva ako zdroj energie proteíny vlastného tela a stav podvýživy nastupuje veľmi rýchlo.