Rôzne info nielen pre chovateľov - Kliešte, alebo upíri aj v meste

Kliešte, alebo upíri aj v meste

Kliešte sú ektoparazity, ktoré sa živia krvou. Nebezpečné sú aj tým, že sú vektormi – prenášačmi ochorení. V poslednom období bolo zistených viac ako 20 patogénov prenášaných kliešťami.

Kliešte sa vyskytujú všade kde je zeleň a zdroj krvi (drozdy, myši, srny, ježkovia, psy, mačky, veverice, jašterice......ľudia. Vyliezajú na steblá tráv a striehnu na prípadného hostiteľa. Reagujú na pachové stopy, mechanické otrasy. Keď sa živočích obtrie o rastlinu, tak na neho prelezú.

Keď už má vhodného hostiteľa, nepripne sa hneď, je to rituál, ktorý trvá aj niekoľko hodín. Dlho vyhľadáva vhodné miesto na zavŕtanie. Miesto vpichu najprv znecitlivie slinami (anestetikum). Kožu bezbolestne prereže chelicerami a do ranky vsunie ozubený fixačný orgán – hypostóm (chobôtik). Na upevnenie v koži hostiteľa používa výlučky cementových žliaz(„zabetónuje sa“). Počas cicania vypúšťa do rany sliny, ktoré môžu obsahovať pôvodcov rôznych ochorení. 

Kliešte majú široké spektrum hostiteľov:

- larvy - drobné zemné cicavce, vtáky, plazy

- dospelé – stredné a veľké zvieratá

- nymfy – všetky skupiny

„Krvilačná“ je iba samička. Dokáže vyprodukovať asi 2000 vajíčok. Na vývoj potrebujú teplo a vlhko, čo spôsobuje sezónnosť ich výskytu a aktivity (max. máj-jún). V letných mesiacoch je na nížinách pokles aktivity, v horských oblastiach je maximum od mája do septembra.

Vývojový cyklus má tri štádiá:

  •   Larva (pije 2 – 6 dní)
  •   Nymfa ( pije 2 – 7 dní)
  •   Imágo  (dospelý jedinec)
    •   Samička (pije 5 – 14 dní)
    •   Samček (nepije)
      •   Oplodnenie
      •   Ovogenéza
      •   Ovopozícia (kladenie vajíčok)


Kliešť má ploché telo s tvrdým povrchom a 8 nohami (larva má len 6 nôh). Samček meria asi 2 mm a napitá samička asi 10 mm. Nacicaná samička zväčšuje svoju hmotnosť až 200-násobne.

Ochorenia prenášané kliešťami (na území Slovenska)

- kliešťová encefalitída – je infekčné vírusové ochorenie napádajúce mozog a mozgové blany pacienta. Prenášajú ju vírusy zo skupiny Flaviridae.

- lymská borelióza - vyvolávaná baktériami Borrelia burgdorferi. Rezervoármi sú hlodavce, vtáky, plazy.

- anaplazmóza (ehrlichióza)

- babezióza psov - vyvoláva ju jednobunkový parazit Babesia canis, napáda a rozkladá červené krvinky.Prenášač: Pijak lužný(Dermacentor reticulatus)

Menej časté (s lokálnym výskytom)

- tularémia

- Q-horúčka

Prevencia

- používanie repelentov, spot-on a obojkov

- prehliadka tela po každom návrate z lesa

- skoré a bezpečné odstránenie kliešťa

- dezinfekcia miesta kde bol prisatý

Ako vybrať kliešťa 

Odporúčam špeciálnou pinzetou, alebo háčikmi na vyberanie kliešťov. Miesto vpichu dezinfikovať.

U ľudí sa  mi osvedčilo navlhčiť vatový tampón alebo  kúsok vaty navlhčiť, trošku namydliť, priložiť namydlenou stranou na kliešťa a niekoľkokrát zakrúžiť. Je úplne jedno na akú stranu, veľmi netlačiť  a kliešť je vonku. Živý a hlavne aj celý zostane na vatičke.