Maine Coon niekoľko faktov - Štandard plemena Maine Coon

Mainská mývalia mačka

Robustný krásavec amerického kontinentu

Patrí k najstarším plemenám, ktoré vzniklo prirodzeným spôsobom a má svoj pôvod medzi mačkami na farmách sevorovýchodnej časti USA.

História vzniku plemena

O pôvode tohto plemena sa vedú neustále diskusie, pretože existuje niekoľko legiend o spôsobe vzniku tohto plemena. Meno dostali podľa štátu pôvodu Maine a medvedíka mývala. Legenda hovorí, že krížením mačky domácej a medvedíka vzniklo toto plemeno. Dôkazom tohto biologicky nemožného spojenia mal byť veľmi huňatý chvost a láska k vode. Ďalšia legenda hovorí o krížení mačky domácej s severoamerickým rysom. Dôkazom by mali byť štetinky srsti na ušiach, hustá srsť medzi prstami a veľkosť tohto plemena. Reálnejšie však zneje teória, že na americký kontinent priviezli obchodníci z Európy angorské mačky a tie spolu s americkými mačkami sú rannými predchodcami mainskej mývaliej. Drsné podnebie spôsobilo, že sa vyvinula hustá dlhšia srsť a prežili len najsilnejšie a najodolnejšie mačky. Prvé zmienky o tejto „pracovnej" mačke sa spájajú s rokom 1861. Bola na farmách výborným lovcom škodlivých hlodavcov. V roku 1976 bola oficiálne uznaná v USA.

Štandard MCO - Maine Coon vo FIFe

Je prírodné plemeno roztomilej povahy, ktorej pôvod pracovnej mačky pochádza z fariem Severovýchodnej Ameriky 

     
Všeobecne vzhľad Mainská mývalia mačka je mohutné plemeno s hranatým obrysom hlavy a veľkými ušami, širokým hrudníkom, silnou kostrou, dlhým silne osvaleným hranatým telom a dlhým vejúcim chvostom. Dobrý svalový tonus a pevnosť dávajú mačke výraz sily a robustnosti.
  veľkosť veľká
Hlava tvar Stredná veľkosť, hranaté obrysy hlavy. Profil hlavy má jemné konkávne prehnutie.
  čelo Jemne klenuté
  líca Lícne kosti sú vysoko posadené a výrazné
  tvár, nos, tlama Tvár a nos je stredne dlhý s hranatým obrysom tlamy. Prechod medzi tlamou a lícnymi kosťami je zreteľne hmatateľný.
  brada Pevná v zvislej línii s nosom a hornou perou.
Uši tvar Veľké, široko nasadené, mierne zužujúce sa ku špičke. Rysie štetinky sú žiadúce. Chumáčiky chlpov v ušných bolciach presahujú cez vonkajší okraj uší von.
  umiestnenie Uši sú vysoko na hlave stojace a ľahko sa vykláňajú smerom von. Rozostup medzi ušami má byť v šírke ucha. U starších mačiek sa rozostup trochu zväčšuje. Dolný okraj nasadenia ucha je trochu viac vzadu, než horný okraj nasadenia.
Oči tvar Veľké a ďaleko od seba posadené oči, mierne oválne, ale nie mandľového tvaru. Ak sú pekne otvorené pôsobia okrúhlym dojmom Oči sú posadené trochu šikmo v smere vonkajšieho nasadenia ucha.
  farba Je povolená akákoľvek farba oka. Medzi farbou očí a farbou srsti neexistuje žiadna väzba. Žiadúce je, aby farba očí bola jasná.
Krk   Kocúri majú veľmi silnú a svalnatú šiju. 
Telo stavba Telo má byť dlhé, so silnou kostrou a širokým hrudníkom. Je pevne osvalnatené a pôsobí dojmom sily. Je veľké a má byť v rovnováhe s ostatnými časťami a pôsobiť hranatým dojmom 
Nohy   Silné, stredne dlhé, tvoriace s telom pravý uhol. 
  labky Labky veľké, guľaté s chumáčikmi chlpov medzi prstami. 
Chvost   Najmenej rovnako dlhý ako telo od lopatiek ku koreňu chvostu. Je široký v nasadení a zbieha sa do špičky s plnou vejúcou srsťou. Osrstenie chvosta je dlhé a vždy voľne vejúce.
Srsť  štruktúra  Hustá, vhodná do každého počasia. Na hlave, lopatkách a končatinách je srsť krátka, vedľa chrbáta a na bokoch sa pozvoľna predlžuje, na bruchu je dlhá. Na zadných končatinách sú plne vyvinuté “ gaťky “, límec na krku je žiadúci. Textúra je hodvábna. Srsť má sklon hladko splývať. Podsada je mäkká a jemná, pokrytá hrubými, hladkými krycími chlpami 
  farba  Povolené sú všetky sfarbenia s výnimkou sfarbenia s odznakmi, čokoládovej, škoricovej, lilavej, plavej farby. Povolený je akýkoľvek pomer bielej farby, napr. biely plamienok, biely lakeť, biela na hrudi, bruchu,biela na labkách atď. 
Kondícia   musí byť vždy harmonická, proporcionálna a v dobrej kondícii.
     

Poznámky : 

  • typ musí byť vždy uprednostnený pred sfarbením
  • treba počítať s veľmi pomalým vývojom mladej mačky
  • úplne dospelý kocúri môžu mať väčšiu a širšiu hlavu než mačky
  • mačky sú menšie ako kocúri. Treba to zohľadňovať
  • dĺžka a hustota srsti kolíše podľa ročného obdobia 

     
Chyby         všeobecne       neharmonické proporcie, celkovo príliš malá mačka

   hlava    guľatá, rovný alebo vypuklý profil

   nos    nosnosné prerušenie

   ňufák    dopredu vysunuté dvorce hmatových chlpov, guľatá alebo špicatá tlama

   brada    ustupujúca

   uši    ďaleko od seba stojace a do vnútra smerujúce

   oči    šikmo posadené, mandlovitého tvaru

   telo    jemná, ľahká stavba tela, krátke zavalité telo

   nohy    dlhé, príliš jemné nohy

   chvost    krátky

   srsť    chýbajúca dlhá srsť na bruchu, srsť všade rovnako dlhá, chýbajúca podsada

 Bodové hodnotenie na výstavách : 

Celkový počet bodov : 100 

       
Hlava       celkový tvar, tvar nosu, líca a tlama, čelusť a chrup, čelo, brada        25   

   tvar a umiestnenie uší    10

   tvar a umiestnenie očí      5    40   
Telo    stavba tela, veľkosť, stavba kostry, tvar končatín a labiek    25

   tvar a dĺžka chvosta    10    35
Srsť    kvalita srsti a textúra    10

   dĺžka    10    20
Kondícia

     5

Povaha :

Mainská mývalia je povahou veľmi nežná a príjemná. Má rada vodu. Tak ako sa rada hrá s vodou, podobnú záľubu má aj v hre s jedlom. Hravosť si ponechávajú až do vysokého veku. Pevné a verné priateľstvo s ľuďmi a radosť s maznania ju predurčujú k pomenovaniu “ pes medzi mačkami.” Srdcom je prirodzená, dobrosrdečná, jednoducho krásna. Dokáže spať v neuveriteľných polohách a ticho mňauká. 

Na záver :

Plemeno Mainská mývalia patrí v súčasnosti k najmodernejšiemu plemenu. Na Slovensku je evidovaných niekoľko predstaviteľov tohto plemena a registrované sú aj chovné stanice, ktoré sa venujú odchovu týchto krásavcov.