Rôzne info nielen pre chovateľov - Neinfekčné choroby mačiek

Neinfekčné choroby mačiek vznikajú pôsobením vonkajšieho prostredia alebo stravy na organizmus, prípadne ich spôsobujú parazity, plesne.

Ochorenia močových ciest.

Príčin môže byť viac:močové kryštáliky, močové kamene, bakteriálna infekcia, idiopatická cystitída a behaviorálny problém. Všetky tieto príčiny spôsobujú  zvieraťu  bolesť, diskomfort a stres. Pri upchatí močovej trubice môže byť  následkom život ohrozujúci stav až smrť.

Močové kamene sa líšia veľkosťou aj zložením, najčastejšie sú struvitové a oxalátové kamene. Tvorbu kameňov vieme ovplyvniť vhodnou stravou a pitným režimom (neobmedzený prístup k vode, fontánky). Ak začnú robiť problémy väčšinou jediným spôsobom ako ich odstrániť je chirurgický zákrok.

Na problémy s močovými cestami môže upozorniť zmena v správani mačky – napr. špinenie mimo toaletu, zníženie chuti do jedla, apatia, podráždenie.

Ochorenia ústnej dutiny

, alebo stomatitída. Príčiny sú rôzne od anatomických, cez metabolické , infekčné až po dedičné. Prvým príznakom, že niečo nie je v poriadku, býva zápach z papuľky, znížený príjem potravy, úbytok na hmotnosti. Mačky si neradi dávajú kontrolovať ústnu dutinu, ale treba ich na to zvykať. Pri problémoch sú viditeľne zružovené sliznice, ďasná. Netreba podceňovať gingivitídu (zápal ďasien) ani zubný kameň a včas začať s liečbou.

Kožné ochorenia.

Srsť a koža, jej kvalita je jedným z ukazovateľov zdravotného stavu a celkovej kondície. Stres, zhošenie zdavotného stavu sa vešmi rýchlo prejaví na zhoršní kvality srsti a možnými zmenami na koži:

- strata lesku srsti
- nadmerné vypadávanie chĺpov
- zvýšená tvorba mazu
- tvorba lupín
Tieto príznaky môžu znamenať alergiu, bakteriálne, parazitárne alebo pliesňové infekcie, niekedy aj hormonálnu poruchu.

Alergia

– podobne ako u ľudí - môže byť na potraviny, peľ, plesne, kozmetiku ....

Prejavuje sa zvýšeným olizovaním, škrabaním, ba až vykúsavaním, čím môže dôjsť k sekekundárnej bakterálnej infekcii. Zistiť alergén môže byť obtiažne, na začiatok treba skúsiť upraviť stravu (napr.:hypoalergénne granule). Ak príznaky neustúpia je potrebné podávanie prípravkov zmieňujúcich prejavy alergie.

Bakterálna infekcia

- je väčšinou ako sekundárna infekcia pri alergii, parazitoch a pod. Liečba môže byť lokálna (aplikácia mastí, pudrov, emulzií na postihnuté miesto), alebo celková (podávanie antibiotík, príp. hormonálnych prípravkov).

Plesne.

Prejavy sú podobné ako pri iných kožných ochoreniech. Prítomnosť plesní sa stanovuje mikroskopicky. Liečba je buď lokálna (šampóny, maste ....), alebo celková podávaním liekov. Liečba býva dlhodobá, treba dbať na zýšenú hygienu. Niektoré plesne sú prenosné na človeka.

Parazity(ektooarazity)

– blchy, kliešte, svrab, vši. Výskyt parazitov môže sprevádzať aj alergická reakcia. Prvom rade treba zviera dôsledne zbaviť parazitov. V súčasnosti existuje rada lokálnych, alebo systémových prípravkov. Je potrebná aj sanácia prostredia, kde sa zviera pohybovalo.

Hormonálne poruchy

- sa prejavujú práve kožnými problémami. Stratou srsti bez prítomnosti svrbenia, častá je zvýšená pigmentácia a zmeny v štruktúre kože. V týchto prípadoch je vždy dôležité, aby sa previedlo komplexné vyšetrenie. Jedná sa o funkčné poruchy štítnej žľazy, nadobličiek, hypofýzy, pohlavných žliaz... Liečba spočíva v podávaní tabliet.

Celkovo treba pri kožných ochoreniach dodržovať zvýšenú hygienu, odporúčam dezinfekciu priestorov. Dôležité je zistiť príčinu ochorenia a včas začať s liečbou, aby sa ochorenie nestalo chronickým. V niektorých prípadoch je potrebné dlhobobé podávanie terapeutických preparátov a vhodná diéta.

Otrava

– nastáva pri požití jedu. U mačiek treba byť veľmi opatrný, lebo mačky sú zvedavé a vedia sa dostať aj na tie najnepredvídateľnejšie miesta. Veľkým nebezpečenstvom sú rastliny. Uvediem tie najznámejšie izbové rastliny: Asparágus, Azalka, Anthurium, Begónia hľuznatá, Brečtan, Diefenbachia, Fialka, Fikus, Filodendron, Kaládium, Krotónovec, Kaktusy – napr. Zygokaktus (Vianočný kaktus), Monstera, Orchidea, Prýštec najkrajší (Vianočná hviezda), Slezinník. U zvierat, ktoré majú aj vonkajší výbeh treba myslieť aj na záhradné rastliny.

Zápcha – hnačka.

V prvom rade treba vylúčiť dietetickú chybu (napr.: zmena krmiva), ak zmena nenastala a problémy pretrvávajú treba vyhľadať lekára, aby nenastala dehydratácia a celkový kolaps organizmu. Mačky sú na to veľmi citlivé.

Zvracanie.

Mačky občas zvracajú bezoáre – to sú zhluky srsti, ktoré sa dostanú do žalúdka pri pravidelnost umývaní. Ak je viac – napr. v obdobi presrsťovania, tak môžu spôsobiť mačke problémy. V tom prípade pomôže podávanie špeciálnej pasty (bezopet, maltsoft a pod.). Niektoré mačky sú pahltné, vtedy pomôže dávať menšie dávky jedla viackrát denne. Ak je zvracanie častejšie a nepretáva, opäť vetrinár!