Rôzne info nielen pre chovateľov - Jedovaté rastliny

 

Zoznam najčastejšie sa vyskytujúcich jedovatých  rastlín  -  ich stručný popis a spôsobované problémy

Bytové rastliny:

Difenbachia– jedovatá pre všetky druhy zvierat a vtákov, môže spôsobiť až smrť, príznaky sú zápal ústnej sliznice, zvracanie, krvavá hnačka, poruchy prehĺtania a dýchania.

Fikus – veľmi jedovatý pre mačky, psy, králiky a vtáky, príznaky sú slinenie, zvracanie, hnačka, nechutenstvo, pre králiky a vtáky je otrava zväčša smrteľná.

Dracena – jedovaté pre psy, mačky a drobné cicavce, príznaky sú zvracanie, nechutenstvo a závažné hnačky.

Svokrin jazyk – jedovatá pre psy, mačky a drobné cicavce, príznaky sú nevoľnosť, zvracanie, hnačka a hemolýza (rozpad červených krviniek).

Filodendron – jedovatý pre psy, mačky a drobné cicavce, príznaky sú zápaly slizníc, kože a očí, opuch jazyka, slinenie, zvracanie, krvavá hnačka, kŕče, u mačiek konzumácia spôsobuje trvalé poškodenie obličiek.

Vianočná ruža – nebezpečná pre všetky druhy zvierat, príznaky sú silné podráždenie ústnej sliznice, zvracanie, krvavá hnačka, nízka teplota, poruchy srdcovej činnosti, neskôr poškodenie pečene a smrť.

Monstera –nebezpečná pre psov, mačky a hlodavce, príznaky sú silné zápaly sliznice úst, žalúdka a čriev sprevádzané krvavou hnačkou, zvracaním, silným slinením a problémami s prehltávaním, pri poranení spôsobuje hlboké zápaly kože.

Aloe – jedovaté pre mačky a vtáky, pôsobí ako preháňadlo a môže mačkám nenávratne poškodiť obličky.

Lopatkovec – mierne jedovatý pre všetky druhy zvierat, príznaky sú zápaly slizníc tráviaceho traktu, nechutenstvo, zvracanie, hnačka, zvýšená teplota.

Krotónovec – nebezpečný pre psy, mačky a králiky, príznaky sú ťažké hnačky a tráviace ťažkosti rôzneho druhu.

Durman – je jedna z najnebezpečnejších izbových rastlín pre človeka aj všetky druhy zvierat, otrava látkami obsiahnutými v semenách rastliny môže spôsobiť smrť.

Amarylka –nebezpečná pre všetky druhy zvierat a vtákov, otrava pôsobuje poruchy činnosti srdcového svalu a tráviace ťažkosti.

Avokádo – nebezpečné pre psy, mačky, drobné cicavce a vtáky, jedovatá je dužina, kôstka aj samotná rastlina, príznaky otravy sú sťažené dýchanie, kašeľ, zadržiavanie vody v podkoží, pľúcach a brušnej dutine a poruchy činnosti srdca. Pri tomto type otravy neexistuje žiadna možnosť terapie.

Juka – jedovatá pre psy, mačky a drobné cicavce, príznaky otravy sú zápaly slizníc tráviaceho traktu, zvracanie, hnačka, slinenie.

Záhradné rastliny

Amarylka – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú zvracanie, hnačky, bolesti tráviaceho traktu, nechutenstvo, skleslosť, triašku

Snežienka – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú podráždenie papule, krvavé zvracanie, hnačku, šok, poškodenie viacerých vnútorných orgánov

Gladiola – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú bolesti brucha, zvracanie (ojedinele krvavé), hnačky (ojedinele krvavé), skleslosť

Hyacint – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú intenzívne zvracanie, hnačky (ojedinele krvavé), skleslosť a triašku.

Iris – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú zvracanie (ojedinele krvavé), hnačku (ojedinele krvavú), bolesti v brušnej oblasti, skleslosť.

Narcis – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú poruchy tráviaceho traktu, dermatitídu, kŕče, svalovú triašku, chvenie.

Tulipán – najtoxickejšia je cibuľka, nebezpečná pre psy a mačky, príznaky otravy sú intenzívne zvracanie, hnačky, stratu chuti do jedla, skleslosť.

Ľalia, ľaliovka – veľmi nebezpečná pre psy a mačky, spôsobuje akútne zlyhanie obličiek so smrteľnými následkami.

Čemerica – jedovatá pre psy a mačky, príznaky otravy sú zvracanie, krvavé hnačky, bolesti brucha

Náprstník– silno toxická rastlina, najviac jedovatých glykozidov je obsiahnutých v listoch. Príznaky otravy sú zvracanie, hnačka, slabosť, srdcová arytmiu až zlyhanie srdca. Silnú otravu môže spôsobiť požitie už 1-2 listov. Listy sú výrazne horkej chuti, takže pravdepodobnosť konzumácie je menšia.

Prilbica – silno toxická rastlina, najviac jedovatých alkaloidov obsahujú listy a korene, príznaky otravy sú podráždenie papule, zvracanie, dýchacie ťažkosti, zlyhanie krvného obehu a smrť.

Konvalinka – jedovatá pre človeka, koňa, psa, hlodavce, prežúvavce a vtáky, medzi prvé príznaky otravy patria rozšírené zrenice, nepokoj, zvracanie, do modra sfarbené sliznice a znížená telesná teplota, nasledujú poruchy srdcovej činnosti, arytmie a spomalený tep, smrť môže nastať v priebehu 2 až 3 hodín.

Ľulok – toxická rastlina nebezpečná pre mačky a psy, príznaky otravy sú nechutenstvo, slabosť, rozšírenie zreničiek, spomalenie srdcového rytmu.

Starček– jedovatá je celá rastlina, obsahuje alkaloidy, ktoré pôsobia ako pečeňové jedy. Časté u zvierat sú najmä chronické otravy, príznaky sa môžu objaviť až po niekoľkých týždňoch konzumácie rastlín. Vzniká nechutenstvo, žltačka, slepota až celkové zrútenie. Latentná doba otravy (bez vonkajších príznakov) je dlhá a vždy dochádza k ťažkému poškodeniu pečene.

Tis– jedovatá je celá rastlina okrem farebného mieška, príznaky otravy sú svalová triaška, sťažené dýchanie, záchvaty, akútne zlyhanie srdca až smrť .

Tuja – jedovatá je celá rastlina, príznaky otravy sú zvracanie, hnačka, neskôr aj krvácanie žalúdočnej sliznice.

Rododendron– jedovaté sú listy, kvety aj plody, príznaky otravy sú zvracanie, hnačky, slabosť, znížený krvný tlak, v extrémnych prípadoch aj kardiovaskulárne zlyhanie, kómu a smrť.

Oleander– jedovatá je celá rastlina, rovnako voda, v ktorej bola umiestnená a dym, ktorý vzniká pri jej spaľovaní. Po požití spôsobuje zvracanie, hnačku, až abnormality srdcového rytmu a smrť.

Štedrec – najtoxickejšie sú nezrelé plody a kvety, príznaky otravy sú nevoľnosť, zvracanie, hnačky, zrýchlená srdcová činnosť a dýchanie.

Brečtan – nebezpečný pre všetky zvieratá a vtáky, toxické sú najmä plody, príznaky otravy sú zvracanie,  hnačka, nepokoj a kŕče, požitím väčšieho množstva dochádza k šoku až smrti.

Zdroj: Internet