05.
09/2013

Cica nežer!

 Ako začal školský rok, tak je opäť na uliciach viac školákov a ja som si spomenula na nás, akí sme sme boli v ich veku. Nohatí, rukatí, väčšinou šťúpli. Celé popoludnia sme boli vonku - ak nepadali cigánčence ☺ - skákali sme gumu, škôlku na švihadle, alebo zblínali na bicykloch. Ak bol niekto hladný, tak si zbehol pre chlebík so slivkovým lekvárom. V obchode boli dva druhy jogurtov (jogurtových, ozaj živých), niekoľko druhov čokolády, cukríky .... ale naši nám sladkosti kupovali pri nejakej príležitosti a ja si nepamätám, že sme pociťovali nedostatok.

Dnes deti vonku skoro nevidieť, obchody sú plné - všetkého, len si vybrať! A v tom to je - vybrať si správne. Keď vidím koľko detí je "pri tele", tak som si spomenula ako pred časom boli kamaráti v Amerike a hrali tam takú hru "Kto uvidí štíhlu američanku dostane dolár". Aby sme aj my tak neskončili... Sladkosti a chipsy od výmyslu sveta verzus minimálna fyzická aktivita.

Obezita nie je to estetický, spoločenský handicap, ale najmä zdravotný. Prestavte si, že kúpite kartón mlieka a musíte ho z obchodu pešo priniesť domov. Je to fuška. Keď máte nadváhu, tak tento "kartón" so sebou nosíte od rána do večera...

Tak ako my ľudia, tak aj naši miláčikovia môžu mať problém s obezitou. Potravu majú k dispozícii 24 hodín denne. V prémiovej, superprémiovej, či dokonca ultrasuperprémiovej kvalite. Pohyb veľmi mierny, najmä vo vyššom veku. Zrazu zo štíhleho elegána na gauči leží vypasený seladon ☺

Mačky plemena Maine Coon nezvyknú trpieť nadváhou, alebo len výnimočne. Zväčša sú to kastráti. Je dôležité sledovať ich kondíciu a včas vhodne upraviť ich jedálny lístok. Zistila sa súvislosť, že ochorenia, ako cukrovka, problémy s močovým aparátom, kĺbmi súvisia so zložením potravy a aj nadváhou.

Viac o jedálnom lístku pre mačky nájdete v príspevku "Zdravie vs potrava ".